Co to jest backup online

Backup to pojęcie dosyć wszechstronne. Niektórzy go nie rozumieją, przez co błędnie używają. Ale pomyłki te mają swoje powody. Nieraz ktoś nie zrozumie dobrze co autor miał na myśli, przez co wysnuwa błędne wnioski. W skrócie mówiąc, backup online to innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu szybkie i przede wszystkim bezpieczne tworzenie kopii zapasowych plików, które są dla nas najcenniejsze i nie chcemy ryzykować ich utratą.

Najbardziej się to przydaje, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnym uszkodzeniem lub awarią komputera. Tak naprawdę lepiej patrzeć w przyszłość i wziąć taką możliwość pod uwagę i utworzyć kopię swoich danych zawczasu, a nie docenić ich wartość dopiero w momencie utraty.

Chroń dane

Warto jest regularnie wykonywać kopie zapasowe plików, dzięki ograniczymy możliwość ewentualnej utraty danych do minimum. Nie ma sensu za każdym razem robić tego ręcznie, lecz warto wykorzystać do tego serwisy do backupowania online. Każdy z serwisów zapewnia wygodne, a co najważniejsze – bezpieczne tworzenie kopii oraz synchronizowanie danych w wybranych przez nas urządzeniach. Zanim pliki trafią na odpowiedni dysk wcześniej są szyfrowane i kompresowane, co znacznie ogranicza ilość danych, które muszą być przesyłane za pośrednictwem internetu. Niektóre programy do wykonywania backupu posiadają funkcję, dzięki której możemy dokonać wersjonowania pliku. Daje to użytkownikowi możliwość przywrócenia poprzedniej wersji plików, co jest przede wszystkim przydatne w czasie pracy pracy z dokumentami tekstowymi czy arkuszami kalkulacyjnymi.

Błędne rozumienie terminu backup

Większość ludzi przez backup rozumie archiwizowanie danych. Nic bardziej mylnego i z tą czynnością nie ma to nic wspólnego. Przecież głównym celem archiwizacji jest podzielenie danych na konkretne kategorie, co ułatwia użytkowanie ich właścicielowi. Jeśli odbywa się archiwizacja danych to wszystkie dane są przenoszone z jednego miejsca w inne, wybrane przez nas, a jeśli odbywa się backup danych to podstawowe pliki zawsze pozostają na wcześniejszym miejscu, w tym w którym są od początku. Jedynie ich kopia zapasowa jest umieszczana w innych urządzeniach, które zostaną osobiście przez nas wskazane. Archiwizację jako kopię bezpieczeństwa wyłączą istniejąca wersja danych, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Niektórzy także błędnie rozumieją backup, gdyż myślą, że jest to wersjonowanie danych. Oczywiście podobnie jak archiwizacja jest to pojęcie błędne i z wersjonowaniem nie ma to nic wspólnego. Wersjonowanie najprościej mówiąc jest zapisywaniem kilku wersji jednego nadal istniejącego pliku. Jeśli umieściliśmy kopię naszych plików na innej partycji tego samego dysku to również nie jest to backup, gdyż jeśli dojdzie do ewentualnego uszkodzenia dysku to zostaną utracone wszystkie dane, bez względu na to na której partycji się znajdują. Warto myśleć o takich rzeczach, by w razie sytuacji od nas niezależnej nie utracić plików na których utratę nie możemy sobie pozwolić.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak głosów)
Loading...

Zostaw wiadomość

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>