Laptop czy komputer stacjonarny?

Komputer czy laptop?

Laptop czy komputer stacjonarny? – jest to wybór, który musimy podjąć prędzej czy później. Nie od dziś wiadomo, że statystycznie zdecydowana większość gospodarstw domowych może się pochwalić posiadaniem przynajmniej jednego komputera.

Przynajmniej jednego – niektórzy bowiem decydują się na zakup zarówno laptopa, jak i komputera stacjonarnego. Często każdy domownik chce mieć własny sprzęt. Przeciwnicy stacjonarnych komputerów uważają je za przeżytki. Ja wychodzę jednak z założenia że zarówno jeden, jak i drugi sprzęt ma swoje wady i zalety. To zależy, do jakich czynności wykorzystujemy komputer czy laptop.

Jakie są zalety komputera stacjonarnego?

Komputer stacjonarny wciąż ma wiele zalet, o czym na pewno doskonale wiedzą osoby pracujące przy nim. Sprzęt ten jest bowiem stworzony do wielogodzinnego przesiadywania przed monitorem. Monitor znajduje się bowiem na wysokości oczu, klawiatura jest zlokalizowana w odpowiednim miejscu tak – że w odróżnieniu od grubej i nisko położonej klawiatury laptopa – przy użytkowaniu nie uskarżamy się na ból nadgarstków. Oprócz tego, klawiatura jest pełnowymiarowa – co jest bardzo istotną zaletą. Mamy też do dyspozycji wygodną, funkcjonalną myszkę, która w laptopie zamieniona jest na touchpada. Ponadto, korzystając z komputera stacjonarnego jesteśmy zmuszeni utrzymać prawidłową postawę ciała, gdyż jesteśmy ‘’uwiązani do krzesła’’. Łatwo jest utrzymać proste plecy i odpowiednią odległość od monitora. Zaś laptop jest na tyle wygodny że można go używać leżąc na łóżku, na ławce w centrum handlowym czy w parku. Na dłuższą metę takie użytkowanie może spowodować przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Ponadto ekran komputera stacjonarnego jest zdecydowanie większy – a przy tym wygodniejszy – od ekranu laptopa. Na korzyść komputera stacjonarnego przemawia także jego wydajność. Z tym, że nie tylko wydajność, ale także szybkość urządzenia. Komputer stacjonarny ma z reguły więcej pamięci, jak również kości pamięci są tańsze, niż te do laptopa. Komputer można ponadto rozbudować i modernizować, wedle potrzeby.

Jakie są zalety laptopa?

Laptop jest przede wszystkim dużo tańszy od komputera. Wszystko dzięki zwartej konstrukcji i niewielkiemu rozmiarowi. Są specjalne torby na laptopa – swoją drogą, wybór jest ogromny i można wybrać naprawdę elegancką, stylową wersję – i można za jej pomocą zabrać sprzęt wszędzie ze sobą. Dzięki zasilaniu bateryjnym można użytkować go w dowolnym miejscu, na przykład w terenie, na uczelni, czy też w dowolnym miejscu w domu. Nawet wtedy, gdy nie ma prądu – w przypadku komputera stacjonarnego nie mamy takiej możliwości. Laptop jest odpowiedni dla uczniów, studentów, którzy najczęściej używają komputera sporadycznie, żeby wykonać jakiś projekt, referat do szkoły. Ponadto, laptop jest idealny dla osób, które korzystają z komputera od czasu do czasu (nie pracują przy nim codziennie), ponieważ mogą oni go schować do szuflady, żeby nie zajmował miejsca w domu. Zaś nieużywany komputer stacjonarny stoi na biurku, zajmuje dużo miejsca, trzeba regularnie wycierać monitor z kurzu.

Generalnie to tylko od nas zależy decyzja – cokolwiek wybierzemy na narzędzie pracy, będzie to dobry wybór. Zarówno komputer stacjonarny, jak i laptop z pewnością spełnią swoje funkcje na najwyższym poziomie, lecz poszczególne wady i zalety sprzętów mają wpływ na to, na co się zdecydujemy. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę to, jak często, gdzie i po co chcemy używać komputera. Warto chwilę wstrzymać się z decyzją, przeanalizować wszystkie plusy i minusy, a sam wybór podjąć świadomie.

Polecam również zapoznać się z tym filmikiem:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak głosów)
Loading...

Zostaw wiadomość

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>