Jak szybko zrobić zrzut ekranu

Czym jest screenshot, print screen czy potoczny screen? Jest to nic innego jak zrzut ekranu. Przydaje się on w bardzo wielu sytuacjach i bardzo ułatwia nam życie. Każdy kto kiedykolwiek potrzebował zrobić zrzut swojego ekranu wie o czym mowa. Kiedy potrzebujesz szybko zrobić screena możesz wykonać go na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystywane są te, które oferuje nam sam system windows.

Klawisz print screen

Na pierwszy ogień weźmy klawisz, który znajduje się na wszystkich klawiaturach. Na początku klikamy klawisz print screen, dzięki któremu zostaje wykonany zrzut ekranu, który obecnie ukazuje się naszym oczom. Następnie trzeba gdzieś naszego screena zapisać. Jednym ze sposobów jest otworzenie programu paint, kliknięcie w białą część ekranu, przejście do menu „edycja” i kliknięcie polecenia „wklej”. Na ekranie pojawi się dokładnie ten sam obraz, któremu przed chwilą zrobiliśmy zdjęcie, więc połowa sukcesu za nami. Teraz nasz plik trzeba zapisać, by zapobiec jego utracie. A przecież od samego początku taki właśnie był nasz cel. W menu należy wybrać „plik”, a następnie „zapisz jako…”. Pokaże nam się okno, w którym trzeba będzie wybrać typ pliku. Najlepiej zmienić typ JPEG na PNG. Potem trzeba już tylko naszemu plikowi nadać nazwę i wybrać miejsce, gdzie chcemy mieć go zapisanego. Nasz zrzut ekranu jest już gotowy. Można z nim zrobić co się chce i nie ma ryzyka, że gdzieś nam się on zawieruszy.

Wycinanie

W komputerach, które posiadają system operacyjny windows7 lub windows8  wystarczy uruchomić narzędzie „wycinanie” z menu start lub innego dostępnego skrótu, tak naprawdę tylko od nas zależy jak je uruchomimy, najlepiej zrobić to tak jak nam wygodniej. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie wybranego obszaru, którego zrzut chcemy zachować. Naszym oczom ukaże się aktywne pole, które można przesuwać i dowolnie modyfikować za pomocą myszki. Teraz już tylko pozostaje wykonanie zrzutu ekranu lub też jego fragmentu, a następnie należy zapisać go na dysku lokalnym komputera, dokładnie tak samo jak zostało to opisane wyżej lub w dowolny inny sposób, najważniejsze, by był on skuteczny.

Wykonywanie zrzutów ekranu okazuje się bardzo przydatną czynnością, która jest bardzo często wykorzystywana przez wielu ludzi. Może ona posłużyć do zapisu ważnych dokumentów, których nie ma możliwości zapisania w inny sposób. Można również zrobić komuś psikusa i wykonać screena jego zdjęcia, by później zrobić danej osobie żart z użyciem owego zdjęcia. Ostatnimi czasy robienie zrzutów ekranu zrobiło się także popularne z użyciem smartfonów, czyli narzędzi, które zazwyczaj mamy pod ręką. Tam również wykonanie screenshota nie jest skomplikowane, zazaczaj wystarczy nacisnąć kombinację dwóch przycisków, a zrzut ekranu zostaje bez problemu zapisany w naszej galerii. Trzeba pamiętać, że z urządzenia może on być usunięty jedynie przez nas i nie ma żadnej możliwości, by screen usunął się sam. Znajduje się on w naszym telefonie na takich samych prawach jak zwykłe zdjęcie, dlatego warto mieć to na uwadze robiąc jakiekolwiek screeny.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak głosów)
Loading...

Zostaw wiadomość

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>